İBB İspark Plakadan Park Borcu Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

Dünyanın sayılı mega kentlerinden bir tanesi olan İstanbul, araç trafiği bakımından da ilklerde yer alıyor. Hal böyle olunca otopark problemi mega kentin çözülmesi gereken başlıca sorunlarından birisi haline geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda pek çok projeyi hayata geçirerek otopark problemine kalıcı çözümler arıyor.

İstanbul’un otopark problemini çözerek şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmak, açık, kapalı veya katlı otoparkları devralarak sistemli bir yönetim ile tek elden işletmeye yönelik olarak 2005 yılında İBB iştiraki olarak İSPARK kurulmuştur. İspark otoparklar için stratejik noktaları belirlemekte, daha çok yeraltı ve katlı otoparklar yaparak yerden tasarruf sağlayarak kısıtlı alanlara daha fazla araç park edilmesini amaçlamaktadır.

İspark’ın asıl amacı para kazanmaktan ziyade şehir içindeki park sürelerini ayarlayabilmek, kısıtlı alanlarda daha fazla kişinin iş görebilmesinin ve park ihtiyacının sağlanmasını giderebilmektir. Bu doğrultuda yoğun trafiği bulunan merkezlerde park ücretleri, trafiği daha yoğun olan bölgelere göre yüksek tutularak parklanma sürelerinin dengelenmesi yoluna gidilmektedir.

Tüm bu çalışmalar sonucunda İSPARK İstanbul’da özellikle gün içerisinde pek çok araca ev sahipliği yapmakta, araçların otopark ihtiyacını düzenli bir şekilde karşılamaktadır. Online hizmetlerin  gelişmesi ile İspark da internet üzerinden verdiği hizmetleri de her geçen gün düzenlemektedir. Özellikle İspark hizmetlerini kullananlar için plakadan İspark borç sorgulama ve ödeme hizmeti sunmaktadır. Böylelikle kişilerin araçlarının plaka numaralarını girerek anlık ispark park borçlarını sorgulayabilmelerinin önü açılmıştır. Yazımızın kalan kısmından ispark park borcu sorgulama ve ödeme işlemlerini nasıl yaparım sorusunun cevabını bulacaksınız.

İspark otopark borcunu internet üzerinden kredi kartını kullanarak online olarak yapmak isteyenler için de kolaylık sağlanmış ve güvenli ödeme sistemi hayata geçirilmiştir. Bu sayede İspark ın kendi internet sitesi üzerinden plaka ve güvenlik kodu girilerek kredi kartıyla ispark park borcu ödenebilmektedir.

Siz de İspark borcunuzun bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız, yada ispark otopark borcunuzu kredi kartıyla ödemek istiyorsanız bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. İspark borç sorgulama ve ödeme işlemi için tek yapmanız gereken, sisteme plaka numaranızı ve sitede ekranda gözüken güvenlik kodunu girerek “sorgula” butonuna basmanız. Sonrasında ekrana getirilen borcunuzu kredi kartınızı kullanarak yapabilirsiniz. 

İspark otopark borcunuzu (250,00 TL ye kadar olanlar) park görevlisi personele el terminali ile ödeyebilirsiniz. Bunun haricinde Denizbank’ın iban numarasına ve İBB muhasebelerine elden ödeme yapabilirsiniz. (yukarıdaki bağlantıdan ispark iban no öğrenebilirsiniz.)