Gelir İdaresi Başkanlığı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Borç Sorgulama ve Ödeme İşlemleri

Motorlu taşıtlar vergisi her yıl araç sahiplerince ilgili vergi dairesi müdürlüklerine ödenmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi her yılın Ocak ayında ödenebilmektedir. Dileyenler ilki Ocak ayında ikincisi ise Temmuz ayında olmak üzere motorlu taşıtlar vergisini iki taksit halinde ödeyebilme imkanına sahiptir.

Motorlu taşıtlar vergisini ödemek için Vergi Dairesine fiziki olarak gitmek zorunda olmadığınızı hemen belirtelim. İnternet Vergi Dairesi hizmetleri kapsamında uzun yıllardan beri Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden Motorlu Taşıtlar Vergisinin (MTV) kredi kartı kullanılarak kolay bir şekilde ödenebilme imkanı bulunmakta.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. taksit ödeme işlemleri ve Motorlu Taşıtlar Vergisi 2. taksit ödeme işlemleri aynı şekilde Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilir. Dilerseniz iki ödemeyi bir seferde de yapabilirsiniz. Ödeme işlemi kredi kartı ile komisyon ücreti ödenmeden güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hatta kullandığınız bankanın kampanyaları kapsamında motorlu taşıtlar vergisini taksitli olarak ödeme imkanı da bulabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar verginizi öderken ödemelerinizi mutlaka Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesinden yapmanız gerekmekte. Bunun haricinde kullandığınız Bankanın internet şubesi ve cep şubesini de kullanabilirsiniz. Ödemelerinizi yaparken bilgi güvenliği açısından ziyaret ettiğiniz web sitelerinin resmi web sitesi olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

GİB Motorlu Taşıtlar vergisi (mtv) 2. taksit borç sorgulama ve kredi kartı ile mtv ödemesi için lütfen linki takip ediniz. Karşınıza gelecek olan ekranda “T.C. Kimlik No İle Giriş” bölümünden sisteme giriş yapmanız gerekmekte. Sisteme giriş yaparken T.C kimlik numaranız, doğum tarihiniz (gün, ay ve yıl şeklinde), anne kızlık soyadınızın harfleri ve anne, baba eş veya çocuklarınıza ait T.C kimlik numarası bilgilerini sisteme girmeniz istenecektir.

Sisteme giriş sonrasında mtv ödeme ekranında adınıza kayıtlı olan araç yada araçlara ilişkin seçenekler liste halinde getirilecektir. MTV sini ödemek istediğiniz plaka numarasını seçerek güncel motorlu taşıtlar vergisi borcunuzu öğrenebilir ve kredi kartınızla aynı ekrandan ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. taksit ödemesi için de yine yukarıda verilen linki kullanabilirsiniz. Dilerseniz google playstore ve appstore üzerinden ilgili uygulamayı indirerek mobil üzerinden de aynı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme sonrasında mtv ödemesine ilişkin dekontun bir örneğini bilgisayarınıza kaydetmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Zira ödemeye ilişkin elinizde belge olması açısından bu husus önem arzetmektedir.

Zaman zaman trafik cezası bulunan araçların motorlu taşıtlar vergisinin ceza yatırılmadan ödenip ödenemeyeceği hususu sorulmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığının İnternet sitesi üzerinden trafik cezası bulunan araçların motorlu taşıtlar vergisi ödenebilmektedir. Zira trafik cezası borcu ve vergi borcu tamamen farklı hususlardır.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden hangi ekranlar kullanılarak motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama ve ödeme işlemlerinin yapılabileceği hususunda aşağıdaki görselleri inceleyebilirsiniz. Adım adım ve resimli motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemlerini inceledikten sonra aklınıza takılanlarla ilgili olarak yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

1.ADIM: T.C. Kimlik no ile giriş menüsü tıklanır.

2.ADIM: Ekrana gelen kutucuklara sistem tarafından istenilen tüm bilgiler eksiksiz olarak girilir ve giriş menüsüne tıklanır.

3.ADIM: Sisteme giriş sağlandıktan sonra Taşır Vergi/Ceza Borcu Sorgulama ve Ödeme Menüsü tıklanır.

4.ADIM: Gelen menüde Vergi tipi taşıt vergi ve cezaları seçildikten sonra listeden ödeme yapılacak plaka seçilir ve Sorgula ve Öde menüsü tıklanır.

5.ADIM: Seçilen Borca Ait Ödeme Planı bölümünden ödeme yapılmak istenen borcun başına tik koyulur.

6. ADIM: Ekrana otomatik yansıyan bilgilendirme kutucuğundaki bilgi kontrol edilir ve bu şekliyle ödeme tamamlanmak isteniyorsa evet butonu tıklanır.

7. ADIM: Evete tıklama ardından ekrana gelen bilgilendirme kutucuğunda da tamam butonu tıklanır ve kredi kartı ile borç ödeme adımına geçilir. Burada da gerekli kart bilgileri sisteme girildikten sonra ödeme işlemi tamamlanır.